KOMENTÁŘ: Všichni proti Pittsburghu?

28. 09. 2017, 15:00 » Komentáře - Autor: Šimon Rogner

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Ať už máte jakékoli politické přesvědčení, asi budete souhlasit, že americký prezident Donald Trump je kontroverzní politik. Jeho názory a výroky vyvolávají v mnohých lidech hořkost, ale těmi se nyní až tak zabývat nebudu. Chtěl bych spíše nakousnout téma týkající se Pittsburgh Penguins a jejich návštěvy Bílého domu. Penguins se totiž kritice zkrátka vyhnout nemohli, ať už by udělali cokoliv.

Nejdříve ale pojďme nastínit celé téma. Když se totiž Donald Trump dostal na mítinku v Alabamě k situaci, kdy si někteří hráči klekají při americké hymně, aby tak protestovali proti rasové diskriminaci, jeho slova způsobila obrovskou vlnu nevole a kritiky. A upřímně, aniž bych chtěl brát Trumpovi brát právo se vyjádřit, označit někoho zku*vysynem už je pro mě za čárou.

Jeho výrok paradoxně způsobil to, že při dalších utkáních nejen NFL se k protestu při hymně přidávalo čím dál tím více hráčů. Sportovci zveřejňovali na sociálních sítích statusy, že Trump už to přehnal a že by se měl omluvit. Jedním z nich byl i basketbalista vítězného týmu NBA Golden State Warriors Stephen Curry, na něhož už zareagoval sám Trump a stáhl svoji nabídku na návštěvu Bílého domu, kam chodí všechny vítězné týmy největších severoamerických soutěží.

Výjimkou není ani NHL, a tak se čekalo, jestli se k celé situaci vyjádří i Pittsburgh Penguins. Klub tak nakonec i učinil, když vydal následující prohlášení:

„Pittsburgh Penguins respektují institut prezidenta a dlouholetou tradici návštěv vítězných týmů v Bílém domě. Návštěv jsme se zúčastnili i během minulých vítězství - když jsme si prošli celou budovu a setkali jsme se s prezidenty Georgem H.W. Bushem a Barackem Obamou - a pozvánku přijmeme znovu i tento rok.

Jakýkoliv souhlas, či nesouhlas s prezidentovou politikou či programem lze vyjádřit jinými způsoby. V plné míře nicméně respektujeme práva jednotlivců či skupin se jakýmkoliv způsobem vyjádřit.“


Informace, že se Penguins každoroční tradice zúčastní i letos, očividně Trumpa potěšila.

Please to inform that the Champion Pittsburgh Penguins of the NHL will be joining me at the White House for Ceremony. Great team!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 24. září 2017



Pittsburgh se ovšem za svůj krok dočkal kritiky od novinářů, fanoušků i normálních lidí. Tato kritika však není oprávněná.

Klub zmínil ve svém prohlášení institut prezidenta, který má v USA velkou váhu, a v podstatě tak dal skrytě najevo, že kdyby je Trump pozval na svoji soukromou návštěvu, velmi pravděpodobně by se dočkal odmítnutí. Návštěva u prezidenta je ale tradicí, která se neodmítá, ať už je v Bílém domě kdokoliv. Penguins tak svojí návštěvou respektují pouze ten institut, nikoliv samotného prezidenta.

Pokud by navíc klub nabídku odmítl, stal by prvním v historii, jenž tak učinil. Nezapomeňme, že ani Warriors pozvánku neodmítli, Trump jim ji totiž stáhl sám. Pittsburgh zároveň bude respektovat, pokud se nějaký hráč rozhodne se návštěvy nezúčastnit. Penguins se tak zachovali neutrálně a apoliticky, což si na organizaci cením. Právo vyjádřit svůj názor samozřejmě má kdokoliv, ale hokejisté jsou tu především od toho, aby hráli hokej, ne aby rozebírali politickou situaci.

Mnohem zajímavější je však to, že pokud existuje v organizaci Pittsburghu někdo, kdo by mohl mít s Trumpovými výroky problém, je to sám klubový CEO David Morehouse, který mimochodem vydal již zmiňované prohlášení. Morehouse totiž pracoval na prezidentských kampaních demokratického kandidáta Billa Clintona v letech 1992 a 1996, poté se přesunul do viceprezidentovy kanceláře za Clintonova prezidentování, v roce 2000 pak zastával funkci poradce u prezidentské kampaně viceprezidenta Gorea a v roce 2004 pracoval pro demokrata Johna Kerryho při jeho prezidentské kampani. U něho to však nekončí. Spoluvlastník Ron Burkle sice v minulosti podporoval jak demokraty, tak republikány, ale jednou prohlásil, že věnoval manželům Clintonovým částku okolo 10 miliónů dolarů.

O tom, že klub se skutečně zachoval neutrálně a že jeho návštěva nemá za účel podpořit Donalda Trumpa, už snad nikdo nepochybuje. Stále tu však zůstává otázka: měli by se Penguins zúčastnit? Je Trump tak extrémní a nebezpečný, že návštěva u něj je prostě rozdílná než za Clintona, Bushe či Obamy? Měl by klub převzít společenskou zodpovědnost a postavit se proti Trumpovým polarizujícím výrokům?

Takové argumenty by určitě v mnohých diskuzích uspěly, ale při jejich rozebírání bychom se dostali k debatě o svobodě slova a názoru. Penguins se nějak rozhodli a musí s kritikou, kterou za něj obdrží, zkrátka žít. Tak či onak se klub rozhodl respektovat především institut prezidenta Spojených států a jeho tradici spíše než samotného prezidenta.