MS 2015: Bielorusko s bodom proti Fínsku, Slovinci konečne vyhrali!

11. 05. 2015, 23:38 » Mistrovství světa - Autor: Daniel Bohunický

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Predposledný hrací deň svetového šampionátu ponúkol fanúšikom hokeja štyri stretnutia. Bielorusi získali pri honbe za štvrťfinále cenný bod proti Fínom. Nemecko, ktoré prišlo prehrou proti Česku o šance na postup zo skupiny, prehralo aj v zápase proti susednému Rakúsku. Slovinci konečne získali prvé body na tohtoročnom svetovom šampionáte tesnou výhrou nad Dánskom. Švédsko v poslednom zápase základnej skupiny zdolalo Francúzsko vďaka dvom gólom Filipa Forsberga.

Skupina Ostrava

Finsko - Bělorusko 3:2 po samostatných nájezdech (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)
Branky:
52. Donskoi, 53. Hartikainen, rozhodující nájezd Donskoi - 46. Kovyrshin, 60. Kalyuzhny.

Zrejme najsledovanejší zápas dnešného dňa ponúkol veľmi vyrovnaný súboj. Po dvoch tretinách svietil na kocke nad ľadom nerozhodný stav 0:0. V úvodných minútach tretej tretiny otvoril gólový účet zápasu bieloruský hráč Kovyrshin. Vyrovnanie prišlo o šesť minút neskôr v presilovej hre z hokejky Donskoia. Už o dve minúty neskôr sa Fíni tešili z vedúceho gólu, ktorého autorom bol Hartikainen. Dlho vyzeralo, že Bielorusi odídu zo zápasu bodovo naprázdno a zvýšia tak šance Slovenska na postup do štvrťfinále. 31 sekúnd pred koncom základnej hracej doby však prišlo vyrovnanie z hokejky bieloruského veterána Alexeia Kalyuzhneho. Fíni napokon zvíťazili až v samostatných nájazdoch, kedy dokázali využiť všetky tri príležitosti, to však Bielorusom vôbec nevadí, pretože získali cenný bod, ktorý ich posúva veľmi blízko k štvrťfinálovým bránam.

Slovinsko - Dánsko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branky:
10. Pance.

Súboj posledného s predposledným skupiny B nepriniesol žiadne ofenzívne atraktívne stretnutie. Diváci mali možnosť vidieť len jeden jediný gól z hokejky slovinského hráča Panceho, ktorý bol zároveň aj gólom víťazným. Slovinci tak v poslednom zápase na šampionáte konečne dokráčali až k vytúženému bodovému zisku, ktorý ich však nezachránil od posledného miesta a zostupu do nižšej divízie. Podobne ako Slovisnko, aj Dánsko odohralo svoj posledný zápas na šampionáte a domov sa vracajú s úspešným obhájením účasti v elitnej divízii.

Skupina Praha

Německo - Rakousko 2:3 po samostatných nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky:
45. Wolf, 58. Reimer - 35. T. Raffl, 55. Rotter, rozhodující samostatný nájezd Komarek.

Tímy bez ambície na postup do štvrťfinále a zároveň dva susedné štáty odohrali v pražskej aréne vyrovnanú partiu. Nemci, ktorý prišli prehrou s Českom o šancu na senzačný postup do štvrťfinále dotiahli zápas do predĺženia až gólom z poslednej dvojminútovky. V nájazdoch však uspieť nedokázali, keď rozhodujúci nájazd nepremenil strelec druhého gólu Reimer. Pre Nemcov sa týmto zápasom končí tohtoročný šampionát, zatiaľ čo Rakúšania majú ešte jeden zápas k prípadnému posunutiu sa na 5. miesto tabuľky skupiny A a na polepšenie si v rebríčku IIHF.

Švédsko - Francie 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Branky:
11. Josefson, 35. Forsberg, 41. Forsberg, 44. Ekman-Larsson - 21. Fleury, 23. Fleury.

Švédsko aj v poslednom zápase základnej časti dokázalo triumfovať, tentoraz nad utrápený Francúzskom. Hoci ešte v polovičke zápasu prehrávali vďaka dvom rýchlym gólom Francúzska z úvodu druhej tretiny, dva presné zásahy Filipa Forsberga opäť preklopili misky váh na stranu Švédska. Finálnu podobu dal výsledku gól švédskeho obrancu Ekmana-Larssona, pre ktorého to bol zároveň tretí bod v tomto zápase (1+2). Švédsko tak teraz čaká na súpera, s ktorým sa ocitne vo štvrťfinále. V hre sú stále Rusko, Fínsko aj USA. Francúzsko má ešte jeden zápas na to, aby sa odrazilo z dna tabuľky skupiny A a predbehlo tak Lotyšsko, prípadne Rakúsko. Priamy súboj o predposledné miesto odohrajú práve proti momentálne predposlednému Lotyšsku.