Slováci v NHL: Chára a Višnovský konečne skórovali

26. 10. 2011, 16:30 » Slováci v NHL - Autor: Erik Nagy

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Kym minulý týždeň sme hodnotenie Slovákov v NHL zakončili nelichotivými štatistikami Zdena Cháru, tento týždeň kapitánom Bostonu naopak začneme, pretože sa konečne strelecky aj bodovo presadil. 6 zápasov sa nevedel trafiť, dokonca ani prihrať na gól, zato sa pobil a nazbieral množstvo trestných minút. V zápase proti Torontu bolo ale všetko úplne inak.

Presne tak, 6 zápasov bez bodového zápisu, 25 trestných minút a pozícia 8. najtrestanejšieho hráča NHL. To bola štatistika Zdena Cháru do minulého týždňa. Zdeno sa však správne nabudil v 7. zápase sezóny, kedy prispel k výhre Bostonu nad Toronotom 1 gólom a 2 asistenciami. V nasledujúcom zápase sa však opäť bodovo nepresadil. V týchto dvoch zápasoch si pripísal na svoje konto ďalšie 4 trestné minúty a v tejto štatistike mu patrí 5. miesto v celej NHL.

Andrej Sekera síce body veľmi nezbiera, ale svoje defenzívne povinnosti si v drese Buffala plní na výbornú. Za tento týždeň si pripísal ďalší plusový bod a v štatistike plus-mínus mu so 6 plusovými bodmi patrí 8. priečka. Do čela tabuľky mu chýba jediný kladný bod.

Vyzerá to tak, že sa pomaly ale isto prebúdza aj Ľubomír Višnovský. Vlani najproduktívnejší obranca NHL sa v prvých zápasoch nevedel presadiť. Kým jeho Anaheim vyhrával, Ľubo zbieral iba mínusové body. Teraz sa karta obrátila, Anaheimu sa síce nedarilo, ale práve v týchto zápasoch Višňovský zbieral body. V uplynulom týždni si pripísal 1 gól a pridal 2 asistencie. V zápase proti Phoenixu dokonca odchádzal z ľadu s bilanciou 1+1 a taktiež si pripísal prvý zápas v sezóne s 1 kladným bodom do štatistiky plus-mínus. Za svoj výkon si vyslúžil väčšiu dôveru trénera, pretože v nasledujúcom zápase si pripísal ice-time 31 minút a 8 sekúnd. Čo je 7. najdlhší pobyt na ľade v tejto sezóne. (Pre zaujímavosť uvedieme, že doterajším rekordérom je Iľja Kovalčuk, ktorému patria hneď 2 najdlhšie pobyty na ľade, konkrétne 32 minút a 25 sekúnd resp. 32 minút a 4 sekundy.)

Z našich útočníkov sa strelecky 2 krát presadil Marián Hossa. Jeden zásah do čierneho pridal Marián Gáborík. Tomáš Kopecký si pripísal jednu asistenciu, keď prihrával na víťazný gól Floridy v dnešnom zápase proti Montrealu. Na videu si pozrite hlavne Kopeckého čítanie hry a napádanie súpera. Bol na začiatku celej akcie, kedy sa mu podarilo zmocniť puku, vymenil si prihrávku so spoluhráčom a našiel obrancu na modrej čiare, aj keď zrejme prihrával útočníkovi medzi kruhy. Každopádne, video krásne ukazuje prednosti Tomáša Kopeckého, ktoré su častokrát prehliadané, keďže mnohí kladú dôraz na strelcov gólov a drobná mravčia robota je častokrát prehliadaná.

V spomínanom zápase Floridy s Montrealom sa v bránke hostí predstavil po prvý krát v novom drese Peter Budaj. Ako sme už spomenuli, jeho tím prehral s Floridou(výsledkom 1:2). Budaj si tak pripísal prvú prehru v sezóne, čelil 31 strelám a dosiahol úspešnosť zákrokov 93,55%. Druhý slovenský gólman v NHL, Jaroslav Halák, v uplynulom týždni do zápasu nenastúpil.